Tygodnik Tucholski
ul. Karasiewicza 3
89-500 Tuchola

Tel: 52 334 88 88
Fax: 52 334 88 88

listy@tygodnik.pl
Tygodnik Tucholski: | 2010 | | numer 7/2010 |
18 lat walczę o tę drogę
– Rozumiem, że gmina ma mnóstwo wydatków, ale czy tak trudno było znaleźć jakieś środki w ciągu 18 lat? – pyta kobieta, wskazując na drogę gminną prowadzącą m.in. do jej posesji. Jak mówi, stan przejezdności drogi zaważył na tym, że musiała zamknąć dwie działalności gospodarcze. Boi się, że do leczonych na choroby zagrażające życiu członków jej rodziny kiedyś tą drogą nie dojedzie karetka. Interweniowała nawet w prokuraturze. „Tygodnik” z tematem zwraca się do wójta jej gminy.
Stwierdzono wyciek paliwa
– Gdy pojawiliśmy się na miejscu, kierowca auta był jeszcze w kabinie. Mieliśmy z nim kontakt. Pomogliśmy mu się wydostać – tak straż pożarna relacjonuje piątkową kolizję w Tucholi. Ciężarówka z załadowaną naczepą, pokonując łuk i wjeżdżając na skrzyżowanie Chojnickiej i Czerskiej przewróciła się na bok, lądując na chodniku.
Miał niemal 2 promile i zaoferował 30 zł łapówki
A samochód, który prowadził nie posiadał aktualnych badań technicznych. Kierowca, o którego zatrzymaniu na terenie gminy Cekcyn mówi nam policja, usłyszał już zarzuty prokuratorskie.
Wicestarosta nie był tajnym współpracownikiem SB
Prokurator IPN podjął decyzję o zamknięciu sprawy i niekierowaniu do sądu wniosku o wszczęcie postępowania lustracyjnego. Przeanalizował archiwalne dokumenty, przesłuchał świadków i uznał, że wicestarosta nie był tajnym współpracownikiem SB. – Szkoda tylko, że w międzyczasie wiele osób zdążyło obrzucić mnie błotem – komentuje Tadeusz Zaborowski.
„Nie możemy nawet dotrzeć do sklepu po chleb”
Ta informacja pochodzi z prośby o interwencję, którą wysłał do „Tygodnika” w ostatnim czasie mieszkaniec Pruszcza Wybudowania. Według jego relacji jedyny dojazd trzech rodzin do centrum wsi był nieprzejezdny aż przez dwa tygodnie. – Nie wpływało żadne zgłoszenie. Gdybyśmy takie otrzymali, na pewno próbowalibyśmy od razu zareagować – m.in. takie wyjaśnienia słyszymy natomiast w urzędzie gminy.
Która jednostka będzie kandydować do tytułu Straży Roku?
Najwięcej kontrowersji na zebraniu OSP Bysław wywołała kandydatura sąsiadów z Bysławka na Straż Roku. Ostatecznie jednak, po dyskusji, w głosowaniu rozstrzygającym między Bysławkiem a Lubiewem przytłaczająca większość zebranych poparła tę pierwszą jednostkę.
Skończyło się comiesięczne odhaczanie bezrobotnych
Taktykę aktywizacji bezrobotnych w tucholskim urzędzie pracy zmieniano dużo wcześniej, a teraz za to zadanie będzie odpowiedzialne nowo powstałe Centrum Aktywizacji Zawodowej. Właśnie na potrzeby centrum wysłano do Ministra Pracy i Polityki Społecznej wniosek o dofinansowanie w kwocie 140.000 zł.
Obiecuję, że tę sprawę załatwimy
Obietnica pochodzi z ust przewodniczego Rady Gminy Śliwice, a dotyczy wracającej znów sprawy osady Mała Główka, której mieszkańcy zameldowani są na o 4 km oddalony od nich Lińsk. Mieszkańcy przygotowali kolejny wniosek, w którym zwracają się do władz gminy o przywrócenie im nazwy miejscowości Mała Główka. Pod wnioskiem podpisało się 25 osób.
Nie przywrócą połączeń kolejowych
Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego nie widzi możliwości przywrócenia wycofanych połączeń kolejowych na trasie Wierzchucin-Czersk.
Ubolewam, że upoważniamy zarząd, a nie wiemy, ile zapłacimy
Tak, ale będąc mimo wszystko „za”, komentuje przystąpienie powiatu do obszernego projektu teleinformatycznego „Infostrada” wiceprzewodniczący rady powiatowej. Starosta przyznaje, że nie ma wiedzy dotyczącej finansowej strony zadania, ale podkreśla, że na razie nie ma mowy o zgodzie na ponoszenie kosztów: „Dziś podejmujemy tylko uchwałę intencyjną”.
Czy radni oddadzą swoje diety na zakup fotoradaru?
Tego na razie nie wiadomo. Propozycję przekazania diet podsunął lubiewskim radnym wójt. Sam też zapewnił, że może dorzucić coś ze swojej pensji. Tematu tego jednak nikt podczas sesji dalej nie pociągnął.
„Zatroskani mieszkańcy”: PK zrzuca śnieg z ulic do rzeki. Prezes PK Małgorzata Oller: To bzdura
Do redakcji dostarczono film, który zdaniem anonimowych autorów, ma być dowodem na to, że Komunalka wywozi zalegający ulice śnieg do Kiczy. Burmistrz nagranie obejrzał, sprawę sprawdził i zapewnia, że jedna wywrotka, ale czystego śniegu była tam wywieziona. – Podkreślam jednak, że był to czysty śnieg opadowy – wyjaśnia.
Prawie 1,5 tysiąca głosów dostał Michał Kraiński
Michał Kraiński – GKS Victoria Śliwice. Zawodnik w drużynie seniorów i szkoleniowiec drużyny młodzików w lidze okręgowej piłki nożnej. W tegorocznym plebiscycie sportowym „Tygodnika Tucholskiego” został laureatem I miejsca w kategorii Trener Roku. Otrzymał od czytelników największą ilość głosów, aż 1450.
Po słabym początku wygrana szczypiornistów Kęsowa
LKS Kęsowo – AS UMK Toruń 23:15 (9:9)

Wydawca "TT"
FORTUNA RADZI...
PORTRET POWSTAŃCA
© 2006 papilar.pl