Tygodnik Tucholski
ul. Karasiewicza 3
89-500 Tuchola

Tel: 52 334 88 88
Fax: 52 334 88 88

listy@tygodnik.pl
Tygodnik Tucholski: | 2010 | | numer 10/2010 |
13 właścicieli mieszkań - jeden wielki problem
Ze względu na brak najważniejszego dokumentu, budynek w Tucholi, w którym mieszkania wykupiło 12 niczego nieświadomych rodzin, według prawa istnieje nielegalnie! Jest samowolą budowlaną, a powstał... na początku lat 70. Próby zalegalizowania obiektu trwają już 7 lat, są bezskuteczne, a prawo może okazać się w końcu bezlitosne. Chociaż absolutnie nikt nie bierze tego pod uwagę, ostateczny brak legalizacji prawnie kończy się rozbiórką. Jaka przyszłość czeka tamtejsze rodziny?
Ryszard Rynkowski rozpocznie 51 Dni Borów Tucholskich
Tegoroczne 51 Dni Borów Tucholskich, na które gmina Tuchola przeznaczyła 100.000 zł, zaplanowano na dwa weekendy – między 9 a 18 lipca. Powołano komitet organizacyjny. Znany jest już także wykonawca, który wystąpi z koncertem na rozpoczęcie DBT. W przypadku artystów, którzy zakończą obchody, trwają jeszcze negocjacje.
Komendant ostrzega strażaków przed odpowiedzialnością
– Problem to mobilność. Zdarzało się już, że do zdarzenia wyjeżdżały od was dwie lub trzy osoby. W tak niepełnym składzie nie da się prowadzić skutecznych i bezpiecznych dla was samych działań ratowniczych. Musicie pamiętać, że w razie niepowodzenia akcji odpowiedzialność w pierwszej kolejności spadnie na was – ostrzega strażaków OSP Gostycyn komendant powiatowy Waldemar Kierzkowski.
Musieli uwolnić kierowcę za pomocą narzędzi hydraulicznych
– Kierujący samochodem ford fiesta wypadł z drogi, dachując stoczył się ze skarpy i zatrzymał się na znajdujących się poniżej drzewach – relacjonuje straż pożarna. Z tucholskiego szpitala dowiadujemy się natomiast, że zarówno kierowca, jak i pasażerka tego auta byli w stanie upojenia alkoholowego.
Odszedł Jerzy Ortmann
Wczoraj przed południem pożegnaliśmy znanego w lokalnym środowisku, działacza, polityka, a przede wszystkim kochającego swoje miasto tucholanina – Jerzego Ortmanna, który znany był nie tylko ze swej pracy na rzecz najbliższej mu społeczności.
Józef Hołody zrezygnował z funkcji prezesa w stowarzyszeniu rodzin zastępczych
Józef Hołody nie jest już prezesem Stowarzyszenia Rodzin Zastępczych Powiatu Tucholskiego „Dziecko w Rodzinie”. – Nie mam sił i woli walki dalej prowadzić stowarzyszenia, dlatego też postanowiłem usunąć się w kąt. Jestem po dwóch zawałach, a dalsza wymiana zdań na jakikolwiek temat może doprowadzić do kolejnego, czego oczywiście nie chcę – tłumaczy swoją decyzję Hołody.
„Oświata funkcjonuje bardzo dobrze, gdy nie wtrąca się do niej polityka”
Radny miejski Andrzej Jerosławski uważa, że finansowe opracowanie działalności oświatowej gminy Tuchola jest niejasne, np. w przypadku środków na przedszkola. – W tym na Bydgoskiej roczny koszt utrzymania dziecka wynosi 5183 zł, a na Piastowskiej 7063 zł. Jak to możliwe, że między placówkami są aż takie różnice? – pytał podczas sesji radny. – (...) wynikają z niezbędnych kosztów, jakie są ponoszone przez placówki – odpowiadał mu burmistrz, ale wymiana poglądów na temat oświaty trwała.
„Nie trafiła do okulisty, a do... chirurga”
Miało dojść do tego podczas rozstrzygania przez orzecznika o stopniu niepełnosprawności chorego. Sytuację zrelacjonował na niedawnym spotkaniu Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych Sławonir Muzolf. W odpowiedzi od przedstawicielki orzecznictwa usłyszał, że faktycznie może do takich zdarzeń dochodzić, ale nie należy interpretować tego jako problemu.
Nie wiemy, kto jest na naszym posterunku
W porównaniu do stanu kadry gostycyńskiego posterunku z 1 stycznia 2008 roku aktualnie w czynnej służbie pozostaje tylko 1 policjant. Obsada w bardzo dużym stopniu zmieniała się także w ostatnich 12 miesiącach. – Od pewnego czasu nic nie wiemy o tutejszych policjantach. Nie wiemy, kto jest na naszym posterunku, kto jest dzielnicowym w danej wsi – wskazywał nawet przewodniczący Rady Gminy w Gostycynie podczas ostatniej sesji.
Spełnione marzenie ciężko chorego chłopca
Można było zaliczyć je do bardzo nietypowych. 7-letni Fabian wymarzył sobie, by na ścianie jego pokoju pojawiła się duża podobizna Spidermana, bohatera słynnego komiksu i serii filmów. Do akcji wkroczyła więc Fundacja „Mam marzenie” i wcale nie ograniczyła się tylko wykonania obrazu Człowieka-Pająka.
Wzrost agresji w stosunku do dorosłych i rówieśników
Tego wśród młodych ludzi dopatrzyli się członkowie komisji antyalkoholowej w gminie Lubiewo. Aby temu zapobiec, proponują kontynuowanie działań profilaktycznych. Gminna komisja informuje też, że w ciągu całego zeszłego roku wpłynęło do niej 16 wniosków o skierowanie na leczenie odwykowe.
Mieszkanka powiatu laureatką prestiżowego konkursu
Danuta Lutoborska została laureatką wojewódzkiego konkursu „Agricola – Syn Ziemi”. Nie dość, że wraz z mężem wzorowo prowadzi gospodarstwo rolne, to jeszcze dba o rozwój swojej miejscowości. Wymienione aspekty przyczyniły się do tego, że została uznana za najbardziej przedsiębiorczą i aktywną społecznie gospodynią regionu.
Justyna Runka mistrzynią Polski!
MLKS Tucholanka była gospodarzem Mistrzostw Polski w Sprintach i Mixtach juniorów. Zawody odbyły się w kręgielni OSiR-u w Tucholi. Wzięli w nich udział zawodnicy z 10 klubów z całej Polski.
Piąte miejsce naszych reprezentantek w Warszawie
Tym razem piłkarki TPO Sokoły zagrały w IX Ogólnopolskim Turnieju Halowej Piłki Nożnej Dziewcząt. W turnieju brały udział zespoły w czterech kategoriach wiekowych od młodziczek do kategorii open. W kategorii open zagrały rewelacyjnie piłkarki TPO Sokoły i zajęły ostatecznie V miejsce. Wyjazd na turniej do Warszawy był możliwy dzięki uprzejmości Starostwa Tucholskiego i dyrekcji ZSLiA w Tucholi.

Wydawca "TT"
FORTUNA RADZI...
PORTRET POWSTAŃCA
© 2006 papilar.pl